Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Češi vzali o víkendu hory útokem, dopravu musí řídit policie. V Krkonoších hrozí laviny!

ČR /FOTO/ Skvělé sněhové podmínky, relativně hezké počasí vylákaly davy lidí na české hory. Dopravu musí regulovat policie. Pozor také na laviny.
Policie musí v horských střediscích korigovat dopravu. Například v Krušných a Jizerských horách. Foto: PČR
Policie musí v horských střediscích korigovat dopravu. Například v Krušných a Jizerských horách. Foto: PČR

Hezké počasí a po dlouhé době skvělé sněhové podmínky přilákaly do českých hor v sobotu davy lidí.

Nával turistů hlásí například Orlické hory. „Upozorňujeme návštěvníky hor, že parkoviště na Šerlichu je plné. Policisté regulují dopravu. Dbejte jejich pokynů,“ sdělila dopoledne Policie ČR.

A plno je samozřejmě také v Jizerských horách, kde se koná 56. roční slavného závodu ČEZ Jizerská padesátka. Celkem by se do bílé stopy v průběhu víkendu mělo vydat bezmála sedm tisíc příznivců běžeckého lyžování z několika zemí světa.

Ze strany diváků je každoročně o tuto sportovní akci velký zájem, který se předpokládá i letos. Je pravděpodobně, že do dějiště závodu se během uvedených dnů na závodníky přijede podívat asi 10 tisíc diváků.

Policie musí v horských střediscích korigovat dopravu. Například v Krušných a Jizerských horách. Foto: PČR

V době konání závodů jsou plně vytížena všechna ubytovací zařízení a parkovací plochy. Tato skutečnost sebou přináší i pravděpodobnost zvýšení nápadu trestné činnosti, a to zejména v oblasti krádeží motorových vozidel a vloupání do nich, krádeží odloženého lyžařského vybavení a v neposlední řadě i vloupání do rekreačních objektů.

„Z tohoto důvodu policisté připravili na celou dobu konání závodů bezpečnostní opatření, jehož cílem je v co největší míře zabránit páchání trestné činnosti,“ informovala Policie ČR.

Dále ve spolupráci s pořadateli a obecní policií budou policisté zajišťovat bezpečnost a plynulost silničního provozu a veřejný pořádek. Tuto činnost budou vykonávat nejen v samotném dějišti závodů, ale i v jeho okolí v době před jeho zahájením a po jeho ukončení.

V Krkonoších hrozí laviny

V Krkonoších zase horská služba varuje před hrozbou pádu lavin. Pád tří velkých lavin zaznamenali před několika dny krkonošští lavinoví preventisté a jejich spolupracovníci. Obě laviny se utrhli během nevlídného počasí někdy ke konci minulého týdne.

Dvě z nich (na obrázku vpravo dole) se uvolnily v Malé a Velké kotelní jámě. Obě měřily kolem 700 metrů. Třetí (na obrázku vpravo nahoře) se uvolnila v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Délka této laviny byla přes 1 kilometr.

Laviny, které spadly v posledních dnech v Krkonoších. Zdroj: Horská služba

„Všechny tři laviny byly deskového charakteru a měly velký destrukční potenciál,“ informovala Horská služba.

Obecně platí, že „velká“ lavina může zasypat a zničit auta, poškodit kamiony, zničit malé budovy a polámat několik stromů.

Riziko velmi vážných následků pro lyžaře stržené velkou lavinou je velmi vysoké. V současnosti platí v Krkonoších 2. stupeň lavinového nebezpečí a je třeba se míti na pozoru.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk