Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dálniční známka jako dárek na poslední chvíli? Jak na to a pozor na rizika!

ČR Co ještě pod stromeček? Na poslední chvíli už to budou spíše poukazy, motoristy jistě potěší dálniční známka. Jak na to?
Nákup elektronické dálniční známky. Zdroj: edalnice.cz
Nákup elektronické dálniční známky. Zdroj: edalnice.cz

Dálniční známka jako dárek na poslední chvíli? Proč ne, každého motoristu jistě potěší, že bude moci vyrazit na dálnice a ušetří 1500 korun. Tímhle dárkem se nedá nic zkazit, potěší jistě každého řidiče.

Jenže, dříve to byla pohoda. Obdarovaný našel obálku s typickou vinětou, kterou si dle uvážení a potřeb mohl nalepit na čelní sklo. A pokud se mu ani trochu nehodila, tak ji třeba mohl někomu prodat. Prostě vítězná situace ve všech směrech.

Už dva roky jsou ale dálniční známky čistě elektronické, za tu dobu se jich v Česku prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Nejvíce si lidé pořizovali desetidenní (5 908 703 kusů), následovaly roční (5 706 513 kusů) a nejméně koupili třicetidenních (1 395 390 kusů).

Pozor na chybu!

Pokud ji chcete věnovat jako vánoční dárek, má to jeden drobný háček. Musíte znát registrační značku (SPZ) vozidla obdarovaného. Každá známka totiž platí pro konkrétní vozidlo a espézetka se zadává při nákupu. A tak před tím, pokud SPZ přesně neznáte, se musíte vypravit na výzvědy a značku si na voze ideálně vyfotit.

Důležité je zadat SPZ zcela správně, abyste náhodou kupón nevěnovali někomu jinému.

Nákup pak už provedete snadno na webu edalnice.cz, kde stačí zadáním SPZ zjistit, do kdy platí stávající známka a v návaznosti na to koupit novou. Na webu se kromě SPZ musí zadat e-mail, abyste dostali informaci o nákupu a měli zachován přístup k informacím o konkrétní známce či k její úpravě.

Pokud řidiči potřebují při nákupu e-známky s čímkoli poradit, je jim 24 hodin denně a 7 dní v týdnu k dispozici zákaznická linka na čísle 222 266 757 nebo na e-mailu info@edalnice.cz.

90 procent z počítače a mobilu

„Téměř 90 % dálničních známek si řidičky a řidiči pořizují elektronicky, což je skvělé číslo. Je to konkrétní příklad projektu, kdy digitalizace pomáhá prakticky neomezenému množství lidí najednou a usnadňuje jim tak život, protože přináší komfort ve službách. Poplatek lze uhradit prostřednictvím pár kliků, a ještě si každý může nastavit upozornění na končící platnost e-známky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

E-známku lze totiž koupit ještě na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil a prostřednictvím samoobslužných kiosků v příhraničních oblastech. Ale nejoblíbenějším prodejním kanálem je právě e-shop edalnice.cz.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) jako správce systému a státní podnik CENDIS jako jeho provozovatel společně na webu edalnice.cz průběžně spouštějí různé novinky, kterými reagují na podněty a přání řidičů.

Novinky na edalnice.cz

Letos na státním e-shopu přibyla například možnost změnit po počátku platnosti e-známky až dva znaky v SPZ a stát registrace vozidla. „Vyšli jsme tak vstříc řidičům, kteří se při koupi známky spletli a nabídli jim možnost svou chybu opravit,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS.

Další novinkou je rozcestník, který uživatele webu edalnice.cz navede na oficiální e-shopy s elektronickými dálničními známkami v okolních zemích, kde nebudou platit žádné další manipulační poplatky, jak tomu bývá u webů, které mají zaplacené reklamy ve vyhledávačích.

Řidiči na e-známce oceňují hlavně to, jak jednoduše a rychle ji lze koupit z počítače nebo mobilu. Užitečnou funkcí je i upozornění na končící platnost známky. Nejjednodušší je notifikaci nastavit hned při koupi známky na edalnice.cz zaškrtnutím políčka „Chci obdržet upozornění před vypršením platnosti“. Upozornění pak automaticky dorazí na zadaný email, případně i formou SMS na zadané telefonní číslo.

Pokud si nejste jisti, zda máte upozornění nastaveno, můžete si to kdykoli na stejném webu zkontrolovat a případně nastavit po přihlášení do Správy známky a po zadání SPZ a autorizačního kódu z potvrzení o úhradě, které jste dostali e-mailem při koupi známky.

„Pokud si nejste jistí, kdy končí platnost vaší známky, doporučujeme kdykoli ověřit na webu edalnice.cz zadáním své SPZ v bloku Ověření platnosti. Je to velice rychlé, dá se to udělat například z každého chytrého telefonu. Peníze si nechte raději na dárky než na případné pokuty.“ doplňuje Paroubek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk