Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

FOTO: Ne největších českých dálnicích je nová pomůcka pro dodržování bezpečné vzdálenosti

ČR /FOTOGALERIE/ Nedodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních vozidel při jízdě patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod u nás. S dodržováním správného rozestupu teď na dálnicích D1, D5 a D48 pomůže nová pomůcka!
Šipky pomohou řidičům určit správnou vzdálenost od auta před nimi. Foto: FB M. Kupky
Šipky pomohou řidičům určit správnou vzdálenost od auta před nimi. Foto: FB M. Kupky

Rozestupy mezi za sebou jedoucími auty, které umožní v případě nenadálé překážky či situace alespoň částečně bezpečně zabrzdit, aby z toho nebyla vážná bouračka, nedodržuje mimo obec téměř 70 % řidičů.

„Řidiči si přitom často při jízdě ani neuvědomují, že jsou k vozidlu před sebou příliš blízko. Chceme proto motoristům tuto situaci co nejvíce usnadnit a důležitost tohoto pravidla jim připomínat,“ říká ministr dopravy Martin Kupka z ODS.

Proto Ředitesltví silnic a dálnic (ŘSD) rozšířilo informativní značení k bezpečnému odstupu a nově ho nainstalovalo i na vybraných úsecích dálnic D1, D5 a D48.

„Řidičům toto značení, v podobě šipek na vozovce, pomůže přímo na vozovce bezpečný odstup poznat. Místo represe tak volíme prevenci,“ uvedl Kupka.

Šipky pomohou řidičům určit správnou vzdálenost od auta před nimi. Foto: FB M. Kupky

Pravidlo pro dodržování bezpečné vzdálenosti je jednoduché. Doporučený odstup jsou dvě vteřiny, což odpovídá dvěma šipkám na vozovce (jedna šipka = jedna sekunda). Bezpečný odstup = vidět celé dvě šipky mezi svým vozidlem a vozidlem jedoucím přede mnou.

Na dálnici D1 se značení nachází na 156,5. kilometru v úseku u Velké Bíteše, na dálnici D5 na 26,5. kilometru v úseku u Zdic a na dálnici D48 na 58. kilometru v úseku u Nošovic. „A postupně ho budeme rozšiřovat na další dálniční úseky,“ dodal ministr dopravy.

Čeští řidiči a bezpečný odstup

Sběr dat, který probíhal v průběhu loňského roku na českých komunikacích, ukázal, že třetina řidičů osobních vozidel nedodržuje na dálnicích bezpečný odstup dvou sekund. Na silnicích první a nižších tříd mimo obec je potom situace ještě horší, tam zmiňovanou dvouvteřinovou vzdálenost nedodrželo téměř sedmdesát procent řidičů.

Ministerstvo dopravy si nechalo zpracovat i statistiku, která mapovala situaci, kdy řidiči udržují vzájemnou vzdálenost mezi vozidly jednu sekundu a méně. Porušení bezpečného odstupu pod touto hranicí se dopouštěl na silnicích první a nižších tříd každý třetí řidič osobního vozidla (v extravilánu). Při vzdálenosti mezi vozidly jedna sekunda a méně je přitom již téměř nemožné, aby řidič zvládl včas bezpečně zastavit při nenadálé situaci.

Přibližně 0,75 sekundy potřebuje řidič na to, aby si vůbec všiml, že se před ním děje něco nečekaného, další čas pak vyžaduje manévr vozidla. Dvě vteřiny tak poskytnou řidiči dostatečný časový prostor na to, aby mohl začít včas brzdit či jinak vhodně reagovat.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk