Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kde volit prezidenta a kde dostanete volební lístky? Je tu druhé kolo voleb

ČR Kdy jít volit a kam jít volit nového českého prezidenta? Přinášíme podrobné informace ke druhému kolu voleb hlavy státu.
Voliči vybírají českého prezidenta. Foto: DVČ
Voliči vybírají českého prezidenta. Foto: DVČ

Už tuto sobotu 28. ledna 2023 se dozvíme, kdo bude prezidentem České republiky na příštích pět let, tedy do roku 2028. Nového českého prezidenta mohou lidé volit již tento pátek 27. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Nově zvolený prezident si bude užívat kromě působení na krásném Pražském hradě či na zámku v Lánech také luxusní limuzínu Škoda Super a plat snů. Kolik bere prezident a čím bude jezdit?

Jak volit?

Nejprve je ale potřeba jít volit. Jak to bude v druhém kole u voleb?

Upozorňujeme, že hlasovací lístky již tentokrát nedostanete domů do schránky. Stačí se pouze vypravit s občanským průkazem, nebo cestovním pasem do volební místnosti. Vše potřebné dostanete přímo tam, tedy i hlasovací lístky, které by nebylo v tak krátkém čase po prvním kole možné rozdat do schránek.

Hlasovací lístky v druhém kole jsou označené jako 2. kolo a jsou žluté barvy. Na výběr bude z kandidátů – Petr Pavel a Andrej Babiš. Volič se ve volební místnosti prokáže dokladem totožnosti, komise jej vyškrtne na seznamu voličů a předá oba volební lístky.

Volič se odebere za plentu, kde jeden lístek vybere a vloží do šedivé úřední obálky, kterou taktéž dostane od volební komise. Tuto obálku s vybraným lístkem vhodí do volební urny před porotou. Druhý lístek vyhodí do odpadu.

VAROVÁNÍ: Do obálky můžete vložit jen jednoho kandidáta, pokud vložíte oba lístky, je volba neplatná, komise za vás zkrátka rozhodovat nemůže. Naopak i počmáraný, nebo natržený lístek je platný, pokud je z něho čitelné jméno kandidáta.

Kam jít volit?

Každý volič se vypraví do svého volebního okrsku, který přísluší k jeho trvalému bydlišti v dané obci, nebo městě. Tam bude také zapsán na seznamu voličů. Volební okrsek představuje jednu volební místnost. To je stejné jako v prvním kole voleb.

Mimo svůj volební okrsek smí zájemce hlasovat jen v případě, že si zažádal včas o voličský průkaz. Občané žijící v zahraničí mohou volit na zastupitelském úřadu ČR, kde jsou vedeni ve zvláštním seznamu voličů.

Adresu volební místnosti zveřejnily obce obvyklým způsobem na vývěskách a na webu. Samozřejmě je to stejná volební místnost jako v prvním kole voleb.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk