Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Krásná Zdena měla život před sebou. Pak přišla tragická dopravní nehoda a vše je jinak

ČR /FOTO/ Výlet do kina se stal pro Zdeničku Jakabovou z Prahy-východ nejhorším dnem jejího života. Její přítel zemřel, ona ponese následky celý život.
Zdeňce Jakabové změnila život tragická dopravní nehoda. Foto: rodina a HZS
Zdeňce Jakabové změnila život tragická dopravní nehoda. Foto: rodina a HZS

Dopravní nehody se staly součástí každodenních životů lidí. Málokdo si ale uvědomuje, jak drastické často mají dopady na účastníky.

Ve středu 16. října 2019 dvanáct minut po dvaadvacáté hodině byla na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášena vážná dopravní nehoda dvou osobních vozidel na silnici I/9 u obce Zlonín v okrese Praha-východ.

Pod jedním z vozidel, které po střetu vyletělo ze silnice a rozlomilo se o strom, byla následně nalezena osoba bez známek života. Spolujezdkyně utrpěla velmi vážná zranění a vrtulník letecké záchranné služby ji transportoval do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Závodila na koních

Dnes 22letá Zdena Jakabová před sebou měla celý život. Byla to energická a opravdu krásná dívka. Užívala si mladého života jako mnozí jiní.

Od dětství měla ráda koně. Když někde viděla poníky dožadovala se svezení. To ji zůstalo až do dospělosti. Už jako desetiletá jezdila po závodech v parkuru a milovala to. Pak nastoupila do školy sportovního managementu, se zaměřením na jezdectví.

„Těšila se, až jednou bude sama vydělávat a koupí si vlastního koně. Plánovala, co všechno bude dělat a těšila se, až jednou bude mít vlastní děti,“ popisuje rodina a přátelé Zdeny.

Osud tomu ale nechtěl. Před třemi roky, v říjnu 2019, se stala strašlivá dopravní nehoda.

Zdeňce Jakabové změnila život tragická dopravní nehoda. Foto: rodina a HZS

Vše změnila tragická nehoda

„Zdenička se nevrátila z kina. Ještě dřív, než mě někdo stačil zkontaktovat, jsem zjistila, že nedaleko od domova se stala velmi vážná dopravní nehoda, které byla Zdenička účastníkem,“ upřesňuje její dnes šedesátiletá maminka také Zdena.

Její přítel zemřel na místě a řidič protijedoucího vozidla také zemřel. Zdenička nehodu přežila s vážným úrazem hlavy. Doktoři ji ale nedávali moc šancí na přežití ale ona bojovala a my s ní. Od nehody uběhly tři roky.

Dnes je připoutána na lůžku, ale žije. Tak jak je u nás skvělá urgentní medicína, o další péči s takto vážným zraněním, se to říci nedá.

Následky na celý život

„Bylo nám doporučeno rehabilitovat, rehabilitovat a zase rehabilitovat, ale nebylo u nás v ČR jediného rehabilitačního zařízení, které by Zdeničku v jejím stavu přijalo. Až nám jeden lékař poradil rehabilitační zařízení na Slovensku a konečně nám svitla naděje,“ popisuje maminka Zdena.

Je to ale soukromé zařízení a pojišťovna na to neslyší. Rodina proto musela hradit i převoz Zdeničky sanitou. Platí i spoustu dalších věcí, na které pojišťovna nepřispívá a není to vůbec jednoduché.

Zdeničce přitom rehabilitace velmi pomáhá. Má tam několik terapií za den jako je například neuro-rehabilitace, kyslíková terapie, manuální terapie, ultrazvuk, magnetická terapie či logopedie.

Pomozte také

„Já si také odpočinu a naberu sílu na další náročnou péči o Zdeničku. Přeci jen mi bylo už 60 let a síly stále ubývají. Doprovod Zdeničky je podmínkou jejího pobytu v zařízení. Samozřejmě si musíme krom terapií vše hradit jako je ubytování a strava,“ dodala paní Zdena.

Aby obě mohly pokračovat v pobytech v rehabilitačním centru Adeli Medical Centrum v Pieštanech, založila rodina a přátelé sbírku. Přispět na ní můžete také vy na stránce donio.cz. I jediná koruna se počítá.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk