Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Lidi už zpoplatnil nabíjení elektroaut, pořád ale vychází o dost levněji než u konkurence

Nabíječka u Lidlu. Foto: DVČ

ČR Ještě před pár dny se dalo u supermarketů Lidl nabíjet elektroauta zdarma. Během tohoto měsíce ale Lidl nastavil na stanicích poplatky, přesto tam nabíjení vyjde levněji.

Od roku 2017, kdy Lidl u prodejny v Praze na Barrandově spustil první dobíjecí stanici, jich firma zprovoznila dalších 40 po celé České republice. Až do letošního léta tam nabíjení bylo zcela zdarma.

„Během té doby došlo k výraznému nárůstu ceny elektřiny a také k nárůstu počtu elektromobilů a tím k navýšení cen za dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích. To samozřejmě vedlo k tomu, že řidiči elektromobilů začali více a více využívat naše dobíjecí stanice, které byly doposud zdarma, a to i v případech kdy u nás nenakupovali,“ říká mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Docházelo tak podle něho často k situacím, že zákazníci přicházeli o benefit spojení nákupu v prodejně a dobíjení elektromobilu, jelikož dobíjecí stanice byly trvale obsazené.

„I nadále vnímáme jako přidanou hodnotu právě ve spojení možnosti dobít elektromobil během času stráveném nakupováním v našich prodejnách. Vzhledem k okolnostem jsme se proto rozhodli v průběhu srpna 2022 postupně zpoplatnit dobíjení u našich prodejen,“ vysvětluje Myler.

Ceny poloviční

Stále však ceny vycházejí velmi dobře. Například na dobíjecích stanicích ČEZ zaplatí u ČEZu registrovaní šoféři 8 korun s DPH za kWh při „pomalém“ AC dobíjení a 13 korun za kWh u rychlého DC dobíjení. Neregistrovaní pak platí 10 korun respektive 15 korun za kWh.

Lidl aktuálně ceny nastavil na pouze 5,9 Kč/kWh včetně DPH u AC dobíjení a 6,9 Kč včetně DPH u rychlého DC dobíjení. „Ceny se v budoucnu mohou samozřejmě měnit v závislosti na ceně elektrické energie. Zákazník však vždy uvidí aktuální tarif před zahájením nabíjení,“ dodal Myler.

Lidl zdůrazňuje, že na výstavbu dobíjecích stanic nečerpal dotaci z veřejných prostředků. Platba za dobíjení proběhne prostřednictvím webové aplikace externího partnera. Výhledově však firma plánuje integrovat funkci dobíjení do zákaznické aplikace Lidl Plus.

Jak si dobít elektromobil po zpoplatnění?

Původně stačilo připojit kabel k vozu a stisknout tlačítko pro zahájení nabíjení. Nově po zpoplatnění se postup liší, přesto je to poměrně jednoduché.

U každého dobíjecího bodu je QR kód. Načtením tohoto QR kódu chytrým telefonem se zákazník přesměruje na stránky e-mobility.lidl.cz. Zde se může seznámit s podmínkami využívání služby a kliknout na tlačítko „Chci nabíjení“. Tím dojde k přesměrování na platební bránu, kde zákazník vyplní základní informace včetně e-mailové adresy.

Jak poznám, že je dobíjení zpoplatněno?

Aktivace zpoplatnění bude u dobíjecích stanic probíhat postupně. Stanice, které jsme zpoplatnili, jsou vybaveny návodem na dobíjení.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk