Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Meteorologové upřesnili varování pro řidiče: Pozor na sněžení, závěje i sněhové jazyky!

ČR Už v neděli by řidiči měli počítat s výraznou sněhovou nadílkou. Meteorologové varují před sněžením, tvorbou závějí a sněhových jazyků.
Meteorologové varují před sněžením. Foto: HZS
Meteorologové varují před sněžením. Foto: HZS

Řidiči by měli od neděle a příští týden počítat s komplikacemi v dopravě. Kdo si netroufá na jízdu na sněhu a náledí, kdo má letní pneumatiky, neměl by vyjíždět a raději s předstihem využít hromadnou dopravu. I tam se ale očekávají komplikace. Potíže mohou mít autobusy, vlaky i kamiony.

Meteorologové dnes, v sobotu v poledne, upřesnili výstrahu. Problémy se sněhem mohou přijít už v neděli a pokračovat budou i příští týden. Nejvíce zřejmě na Moravě.

„Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže, která bude postupovat z Balkánu nad Pobaltí. Po její zadní straně k nám bude proudit studený vzduch od severu,“ vysvětluje Český hydrometeorologický ústav.

V neděli tak bude převážně zataženo, v Čechách místy, na Moravě a ve Slezsku na většině území slabé sněžení, na východě a severovýchodě sněžení trvalé.

Nejnižší noční teploty budou 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C, na horách kolem -7 °C.

Ačkoli bude zřejmě sněžit v celé republice, nejvíce to pocítí na Moravě. „Na severu Moravy a ve Slezsku připadne nová sněhová pokrývka 7 až 12 cm, na severním návětří a na hřebenech Jeseníků a Beskyd 10 až 20 cm a místy počítejte s tvorbou sněhových jazyků a závěji,“ dodal meteorolog.

Lidé by proto měli očekávat komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice.

Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk