Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

VIDEO: První přejezd v Česku začal automaticky rozesílat pokuty za přestupky

ČR /VIDEO/ Správa železnic dnes spustila automatizovaný systém na vyhodnocování přestupků na prvním železničním přejezdu v Česku.
Nehoda auta a vlaku na železničním přejezdu. Ilustrační foto: PČR
Nehoda auta a vlaku na železničním přejezdu. Ilustrační foto: PČR

Dvě děti nedávno zemřely na železničním přejezdu v Ostravě. Dva lidé zemřeli po střetu dodávky s vlakem u Kostelce nad Labem a tak bychom mohli pokračovat, až bychom došli ke srážce Pendolina s kamionem u Studénky. Na železničních přejezdech se neustále stávají velmi tragické dopravní nehody a je třeba s tím něco udělat.

Správa železnic to nově zkouší na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince. Od 1. února tam spouští plnohodnotný provoz automatizovaného systému na zaznamenání a vyhodnocení přestupků.

Zařízení loni úspěšně obstálo ve zkušebním provozu a jeho ostré nasazení v lednu schválila Policie ČR i Ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém začne postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.

Přejezd přes koridorovou trať ve Vendryni je zabezpečený výstražnými světly a závorami. Kvůli častému nerespektování výstražné signalizace jej Správa železnic zahrnula mezi vytipované lokality, kde mají na chování řidičů dohlížet inteligentní kamery.

Nehoda auta a vlaku na železničním přejezdu. Ilustrační foto: PČR

„Díky vstřícnosti statutárního města Třince při ověřovacím provozu mohl projekt postoupit do své finální fáze,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a dodává: „Vytvořili jsme a na Třinecku otestovali unikátní řešení, které odpovídá současným nárokům policie a umožňuje spolehlivé zaznamenávání a následné vyhodnocování informací o přestupcích či trestných činech zcela bez obsluhy.“

Jak to funguje?

Kamery u přejezdu registrují spuštění světelné výstrahy a po uplynutí přiměřené doby na bezpečnou reakci řidiče potom průjezd každého silničního vozidla. Dokumentaci o přestupku pak přes Centrální místo služeb předají na servery policie.

Software je automaticky roztřídí a informace o přestupcích aut do 3,5 tuny postoupí příslušné obci s rozšířenou působností.

„Pro řidiče takový přestupek na železničním přejezdu znamená záznam 7 bodů do jeho bodového hodnocení, vedle toho mu hrozí také pokuta až 5 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel až na 6 měsíců,“ upozorňuje plukovník Jiří Zlý, ředitel služby dopravní policie.

Finanční prostředky z výběru pokut poputují do rozpočtů obcí, které budou příslušnou agendu vyřizovat. Porušení zákona v případě vozidla nad 3,5 tuny připadne automaticky k řešení dopravnímu inspektorátu Policie ČR.

Rozšíří se i na další přejezdy

Kamery průkazně dokumentují protiprávní jednání i při mlze, sněžení a jinak zhoršených podmínkách, rozeznají také zahraniční vozidla.

„Software na vyhodnocování a předávání záznamů je přizpůsobený informačnímu systému pro veřejnou správu, který používá i náš magistrát. Byli jsme osloveni Policií ČR a vyšli jsme vstříc ověření spolehlivosti fungování tohoto systému, který přispěje k vyšší bezpečnosti provozu, ochraně zdraví a životů občanů,“ vysvětluje primátorka statutárního města Třince Věra Palkovská.

Po analýze ostrého provozu ve Vendryni bude možné automatizovaný systém v této podobě spustit i na dalších vytipovaných železničních přejezdech. S důsledným postihováním vjíždění na železniční přejezd v době, kdy svítí výstražná světla, tak musí řidiči v budoucnu počítat na více místech.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk