Silničářům začala zimní údržba. O dálnice a silnice I. tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství silnic a dálnic. Jedno z jejich středisek se nachází v Přerově.
„Máme na starost dálnici D1 zde od Přerova-Předmostí po zhruba 295 km směr Lipník nad Bečvou. Silničáři jsou rozhodně připraveni. Máme veškerou sůl, solanku, techniku,“ říká Oto Štencl, mistr provozu Přerov.
Kdy musí vyjet?
Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla doba od zjištění, že dochází k mimořádnému silnému spadu sněhu na vozovku, do výjezdu prvních sypačů nesmí být v zimním období delší než 30 minut.
„Řidič neovládá pouze řízení, ale ovládá zvlášť i nástavbu a radlici. Ta má zhruba 5 metrů. Musí se rozklápět, naklápět nalevo pokud jde sníh doleva, ke středu nebo doprava na krajnici,“ upozorňuje Štencl.
Zimní údržba si vyžaduje svůj čas, protože silničáři musí dodržovat rychlostní limity. Třeba při odhrnování sněhu, aby bylo účelné, mohou jet maximálně 40 kilometrů za hodinu.
Nejen silničáři, ale v zimě se kvůli sněhu nezastaví na Olomoucku ani hasiči. Foto: HZS
„Solení je do 60ti kilometrové rychlosti, rychleji jet nemůže. Je to z toho důvodu, že sůl by odskakovala od silnice a nezůstávala by tam, kde má být,“ uvedl Štencl.
„Mimo střediska údržby se o údržbu některých částí dálnic a silnic první třídy starají subdodavatelské subjekty. V Olomouckém kraji slouží čtyři dispečerská stanoviště,“ doplňuje Jan Rýdl.
Nejrizikovější místa na Olomoucku
Na silnicích I. tříd v Olomouckém kraji mají být řidiči zvláště opatrní ve šternberském kopci, přes Červenohorské sedlo a v úseku Lipová-lázně směr Polsko. A všude kde jsou mosty či nadjezdy, protože tam vozovka více promrzá odspodu.
„Všeobecně upozorním na místa, kde jsou prudké kopce a nebo sjezdy. Tvoří se zde náledí a to je problém. Proto se dělají i tzv. preventivní posypy. Jakmile počasí vypadá na to, že bude vznikat náledí, už vyjíždějí sypače a úseky předsolí,“ doplnil Štencl.
Když silničáři vyjedou, mají lhůty na zmírnění závad ve sjízdnosti vozovek. U dálnic jsou to 2 hodiny u silnic I. třídy do 3 hodin. Co se týká ostatních komunikací II. a III. tříd, jejich údržbu mají na starosti správy silnic příslušných krajů.