Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

VIDEO: Na mostech se může tvořit nečekaná námraza, ŘSD vydalo výstrahu

ČR /VIDEO/ Do Čech se podle meteorologů vrátí částečné zimní počasí. Řidiči musí počítat s hrozbou námrazy hlavně na mostech.
Teplotu na některých mostech vidí řidiči na ukazatelích. Zdroj: ŘSD
Teplotu na některých mostech vidí řidiči na ukazatelích. Zdroj: ŘSD

Několik rizikových mostů je z pohledu tvorby námrazy například v západních Čechách.

Estakáda u Třemošné na severním Plzeňsku je typickou ukázkou místa, kde se v těchto dnech může tvořit nečekaná námraza. Mohou za to teploty, které se drží kolem nuly. Přes den v kladných hodnotách, v noci pak v záporných.

„V takové situaci nepromrzá silnice, jako taková, ale mohou začít promrzat mosty, mostní konstrukce, estakády a tak podobně,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Nejhorší situace bývá brzy ráno. Kolem čtvrté a šesté hodiny. Proto vydali silničáři výstrahu, aby byli řidiči na mostech opatrní.

Mosty nechrání podloží

„U mostu, který vede většinou přes údolí nebo přes nějaký vodní tok, most promrzá ze všech stran, protože jej tak jako normální vozovku nechrání žádné podloží,“ vysvětluje Richard Topinka, znalec v oboru silniční dopravy.

Na mostech v současné moderní době bývají senzory, které ukazují teplotu vozovky a teplotu okolního vzduchu. Je potřeba, aby si řidiči dávali pozor a sledovali ukazatele, které před mostem bývají.

Na mostech se může tvořit nečekaná námraza. Video: ŘSD

„Pokud řidič vidí, že okolní teplota je deset stupňů, tak se nemůže spoléhat na to, že je deset stupňů také na mostě, ale musí sledovat teplotu vozovky. Vždy teplotu vozovky,“ zdůrazňuje Topinka.

Silničáři hlídají teplotu a pokud hrozí na mostech námraza, vyjíždějí sypači. I když to okolní komunikace ještě nepotřebují.

„My rozvážíme solanku a sůl a sypeme ještě před tím, než situace samotná nastane. Protože je vždycky efektivnější, když posolíme a teprve potom začne mrznout. To samé se týká samozřejmě i sněžení,“ dodal Rýdl.

Nehoda může být vážná

Jakákoliv nehoda na mostu může podle Topinky znamenat smrtelnou nehodu, protože vozidlo se zvláště v případě námrazy stane nezvladatelným, řidič ho přestane ovládat a může narazit do zábran mostu.

Ředitelství silnic a dálnic se snaží řidiče varovat. Vydalo na svých webových stránkách mapu mostů, kde jsou riziková místa. Na západě Čech jich je deset.

„Riziková místa se samozřejmě se mohou objevit kdekoliv a je třeba, aby řidiči byli velmi pozorní. My se na to snažíme upozorňovat, proto jsme například i vydali mapu typických zimních rizikových míst, ale těch míst je tam několik desítek,“ dodal Rýdl.

Vedle nebezpečných mostů se musí řidiči připravit i na to, že v republice je hodně silnic, které se v zimě neudržují. Proto je potřeba hlídat si aktuální informace o sjízdnosti na portálu dopravniinfo.cz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doprava v Česku

Nejčtenější

Doporučené články

© 2022 web(design) created by Henk