Silniční tunely představují zejména pro některé méně zkušené řidiče jisté riziko. Například kvůli pocitu užšího prostoru, stísněnosti, horšího výhledu, umělého osvětlení a mnoho dalšího. Mohou se přidat i další důvody – třeba nedodržení maximální rychlosti.
V Česku je několik desítek tunelů a některé i opravdu dlouhé, nejznámějším je například tunel Blanka v Praze. Tam se čas od času nehody stávají, nedávno se srazila dodávka s kamionem v Lochkovském tunelu v Praze ve směru na dálnici D1. Kvůli úzkému prostoru a nedostatečně vytvořené záchranářské uličce se hasiči k místu dostávali velmi komplikovaně.
Nehoda dodávky a náklaďáku zablokovala Lochkovský tunel v Praze. Foto: HZS
Právě omezený prostor v tunelu může výrazně zkomplikovat nehodu, následky i jejich odstranění.
„Co se týče zásahů v silničních tunelech, tak ty jsou specifické především příjezdem na místo události. Přece jen tunely jsou užší, mají užší krajnice, je tam méně prostoru pro vytvoření záchranářské uličky,“ potvrzuje Jakub Kozák, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.
Co dělat při nehodě?
Co tedy udělat, když se staneme účastníky nebo svědky dopravní nehody v tunelu?
Ideální je pokusit se co nejvíce vytvořit záchranářskou uličku, odstavit vůz, vzít jen potřebné věci a opustit automobil, jít do bezpečného prostoru, ideálně se schovat do tunelových propojek.
Hasiči mají se zásahy v tunelech už spoustu zkušeností. A to nejen díky pečlivé přípravě.
„Využíváme toho, když Ředitelství silnic a dálnic provádí pravidelnou údržbu. Vždy, když je tunel z tohoto důvodu uzavřen, tak v něm organizujeme cvičení,“ říká mluvčí hasičů.
Například do tunelu Klimkovice, kde bylo natočeno video, hasiči vyjeli i k několika ostrým zásahům. „Řešili jsme tam i požár osobního automobilu,“ uvedl Kozák.
A právě požár je dalším zásadním rizikem. Pokud po nehodě začne hořet, v nebezpečí se mohou ocitnout i další lidé, kteří ani nejsou účastníky nehody.
„Požáry v tunelu jsou specifické a zároveň velmi nebezpečné svým rozvojem kouře, který velmi rychle zaplní velkou část tunelu od požáru směrem ven. Tunely jsou na to připravené, přirozeně mají tah ve směru jízdy, ale v případě požáru je možné směr kouře i obrátit, pokud budeme potřebovat,“ vysvětluje hasič.
Videoreportáž: Nehody v tunelu a jak se při nich zachovat? Video: ŘSD
Pro lidi to znamená co nejrychleji a co nejdříve utéct tunelovou propojkou do druhého nezasaženého tubusu tunelu. Uvnitř jsou značky, které ukazují směr k nejbližšímu východu z tunelu, hasící přístroje a tunelové propojky mezi levým a pravým tubusem, navíc tlakově odvětrávané.
To znamená, že v nich je bezpečný prostor a kouř by se tam neměl dostat. V tunelech funguje nouzové osvětlení. V případě požáru nebo jiné mimořádné události se rozsvítí světla, která rovněž osvětlují únikové cesty.
Povolená rychlost v tunelech je 80 kilometrů za hodinu, v některých může být i nižší. Má to své důvody, proto v těchto místech musí řidiči dodržovat pravidla. Často v tunelech bývají i radary měřící rychlost.